Anksiyete veya endişe, yaşanan kaygı ve sıkıntılı haldir. Bazen de nedeni belli olmayan tedirginlik halidir. Korku ise, tehlikeye karşı ortaya çıkar. Korku, sempatik sinir sisteminin savaş ya da kaç tepkisini ortaya çıkartarak kişiyi korumayı amaçlar. Tehlikeli durumlarda korku faydalı bir duygudur. Adrenalin salgılanması ile kişi savaşmaya ya da kaçmaya hazırlanır. Ancak kaygı, var olmayan olayların olma ihtimalinin düşüncesiyle de ortaya çıkabilir.

Anksiyete sadece kaygı duymak değildir. Çeşitli psikolojik ve fizyolojik belirtileri vardır. Kişi terleme, titreme çarpıntı gibi fiziksel belirtiler gösterir. Kişi endişe seviyesi yüksek olduğunda her şeyi olabilecek en olumsuz yönüyle ele alır, moral seviyesi düşer. Yaygın anksiyete bozukluğunun çeşitli sebepleri vardır. Bazı hormonların birbirine olan tepkileri anksiyete krizlerine sebep olur. Ancak kaygının kaynağı samskaralar (eski deneyimlerimizin zihinsel izleri) ve hızlı hareket eden zihnimizdir. Bir anksiyete atağında ilk görünen etkilerden biri nabzın yükselmesidir. Birçok hastalığın belirtisi olan çarpıntı ve nefes alamama hissi anksiyeteye bağlı ataklarda ilk ortaya çıkan belirtilerdir. Anksiyete sindirim ve boşaltım sistemini de olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra anksiyetesi olan kişilerde sosyal ortamdan uzaklaşma ve işten kaçma gibi durumlar görülebilir. Bir gün önce yapabildiği işleri bir gün sonra yapmak istemeyebilir veya bu işleri yapabileceği gücü ve cesareti kendinde bulamaz.

Yoga, bizi bütünüyle sarsan bu rahatsızlığın anti-depresanı olabilir. Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinin ilk adımı doğru tedaviye ulaşabilmektir. Ancak başka noktalarda aradığımız tedavi aslında bizim bilgimizde ve yaşam gücümüzde saklı olabilir.  Yoga at gibi koşan zihnimizin dizginleridir. Patanjali ikinci sutrasında bize “ Yogas chitta vritti nirodha” der. Yani yoga zihin dalgalarını denetim altına almaktır. Zihin sürekli çalışır. Bir yerden bir yere zıplar ve çok hızlı hareket eder. Bizler iki işi aynı anda yaptığımızı zannederiz.  Aslında bu zihnimizin bizim fark edemeyeceğimiz şekilde hızlı hareket etmesinden kaynaklanır. Bir kitabı okurken bir anda başka bir şey düşünürken buldunuz mu kendinizi? Geri dönüp baktığınızda okudum zannettiğiniz yerleri aslında sadece gözünüz ile takip etmişsinizdir. Bu durum zihnin çok hızlı hareket etmesinden kaynaklanır. Yoga bize meditasyon ,pranayama ve asanalar gibi yollar ile zihni kontrol etmeyi öğretir.

 

Yoga

Anksiyete’nin Tedavisi Yoga

 

Prana (yaşam gücü) yaratılmış her varlıkta vardır ve biz her şeyden prana alırız. Pranayı doğru bir şekilde aldığımızda zihnimizi de kontrol etmeyi sağlayabiliriz. Pranayı doğru bir şekilde alıp kontrol edebilmek için çeşitli pranayama çalışmaları vardır. Nadissuddhi Pranayama,Uccayi Pranayama,Viloma Pranayama,Brahmari Pranayama gibi pranayama çalışmaları ile zihni sakinleştirebiliriz. Aynı zamanda pranayama çalışmaları ile beraber ciğer kapasiteniz artar ve daha rahat nefesler aldığınızı hissedersiniz.

Meditasyon sözlüklerde, kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad olarak tanımlanır. Düzenli yapılan meditasyonun rahatlatıcı etkisi vardır ve Batı ülkeleri tıpta meditasyonun rahatlatmak amaçlı kullanılabileceğini kabul eder. Meditasyonun etkileri, beyin dalgaları değişiminde nörolojik olarak ölçülmüştür. Meditasyon yaparken kalp atışları yavaşlar, nefes alıp verme düzenli hale gelir ve kaslardaki gerginlik azalır.

Asana, “Aas” kökünden gelir. Duruş, durma, özel duruş gibi anlamları vardır. Yoganın birleştirici gücüne göre düşünürsek bedenimiz ile yaptığımız her şeyden ruhumuz ve zihnimizde etkilenir. Bu durumda asanaları sadece birer fiziksel egzersiz olarak görmek doğru olmayacaktır. Asanalar bize esneklik ve kuvvet gibi faydalar sağlar. Omurgayı ve pelvici sağlığı için asanalar çok kıymetlidir. İç organları masajlar Bunun yanı sıra prananın doğru bir şekilde yayılmasına yardımcı olur. Yogasanalar esnasında zihnimiz duruşlara odaklanacağı için daha yavaş hareket eder. Sabit asanalarda konsantrasyonu sağlarsak bu bizi meditasyona yaklaştırabilir.

Yoga bilgiye ve yaşam gücüne ulaşmak için iyi bir kapıdır. Zihninizi sakinleştirir. Ruhunuzun sesini duyabilmeniz için fırsat verir. Yoga bedeninizin ve zihninizin kontrolünü size verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü